Саопштења

ВРЕМЕ ЈЕ ЗА БОЉУ БУДУЋНОСТ!

Апатин – град будућности. Често коришћена флоскула од стране гарнитуре политичара који нашим градом владају деценијама. Када ће та, жељно ишчекивана, будућност да стигне, је заиста неизвесно, међутим, извесно је да ће је тек ретки дочекати у нашем граду.

Број младих који се исељавају из Апатина сваке године је велики, број људи који немају посао још већи, а број преварених и незадовољних највећи. И све би то била само тужна слика реалности које смо сви свесни, да нас владајућа групација не убеђује у супротно: Апатин је град стипендиста, Апатин је град који брине о својим приправницима, Апатин је град који брине о свом спорту и спортистима.

Вероватно је то и разлог због кога је један Бездан на претходној олимпијади имао 7 представника, а Апатин ни једног. Та изузетна „брига“ је и разлог због кога „приправници“ туже своје установе, када схвате да су преварени и да њихови уговори не подразумевају могућност полагања државног испита, јер су истим уговорима наводни „приправници“ уствари правно волонтери, који имају одређену, врло скромну надокнаду. Та брига је и разлог због кога студенти покушавају на све начине да пронађу посао у Београду или Новом Саду, да не би били принуђени да се врате у овај наш Апатин, у коме посла за њих нема.

Својом „брижношћу“, међу осталима, истиче се Миодраг  Бакић, заменик председника општине, задужен за контролу рада свих партијских кадрова запослених у области образовања и спорта. Па тако он, својим директним интервенцијама и утицајем, може да се побрине да Спортски савез општине не прави проблеме око потпуно нелегитимне одлуке, којом се средства спортским клубовима не додељују на основу претходно усвојеног правилника о бодовању клубова, већ на основу партијских договора. Тако долазимо у ситуацију да од 60 милиона динара, издвојених из буџета општине, а намењених спорту, којима се господин Бакић врло радо хвали, тек 10 милиона стигне до спортских клубова. Поставља се питање шта је са преосталих 50 милиона? Да ли су они цена коју Општина плаћа Спортском савезу, на челу са Душанком Поповић, за непостављање питања око нелегалне расподеле средстава? Да ли је нормално да се из буџета општине намењеног за спорт плаћа најам термина у халама, које су у власништву тог истог града и да се то пресипање из шупљег у празно сматра изузетним издвајањем за спорт? Да ли је у реду и логично да 3 куглашка клуба добијају 18% буџета намењеног за спорт, док осталих 30 клубова које финансира општина, деле осталих 82%? При том, добрим делом средства намењена куглашким клубовима, одлазе за најам куглане.

Када је, пак, реч о стипендијама, оне се у нашем граду додељују на традиционалан начин – по кључу: прво партијском подмлатку, па онда и онима за које преостане, док се у предизборној години користи модел који укључује скоро све који конкуришу, осим деце људи за које Бакић и остатак тима процене да су добростојећи, и да стипендија њиховој деци, успешним студентима, није потребна. Тим потезом Општинске власти се обесмишљава стипендија као облик награде за успешно учење и она постаје социјална категорија. Српска напредна странка сматра да је овакав однос према младима и спортистима нашег града у најамању руку непоштен. Ми ћемо да променимо такав начин рада и то на следећи начин:

1.стипендије – стипендије ће да буду раздвојене у две категорије. Једна ће да буде помоћ за студирање, износиће 10 000 дин, и на њу ће имати право сви редовни студенти. Друга категорија биће заиста стипендија и износиће 20 000 дин, а на њу ће право имати најбољи студенти - они који ће бити у обавези да се врате у нашу општину и ту запосле. Наш део уговора, као одговорне власти, подразумеваће да омогућимо запослење најбољих младих дипломаца.

2. волонтери - организација волонтера ће бити усмерена ка њиховом професионалном развоју и ка стицању конкретних, практичних знања везаних за њихову професију. Тимови волонтера различитих професија ће бити окупљени око конкретних пројеката на којима ће самостално радити уз саветодавну помоћ ментора из струке. На овај начин ће поред знања, приправници стећи и преко потребну свест о реалној ситуацији у пословном окружењу, имаће прилику да искажу своје професионалне и људске квалитете и да се финализацијом датог пројекта на најбољи могући начин препоруче за одређено радно место. За разлику од тренутног стања где се средства троше, знање не проширује, а ситуација на терену не мења, створићемо ситуацију од које ће и краткорочну и дугорочну корист имати и волонтери и сама општина и послодавци.

3. финансирање спорта – биће транспарентно и базираће се на бодовању, које је Министарство омладине и спорта предложило. Бодовање подразумева фаворизацију клубова и спортиста који постижу најбоље резултате и у свој рад укључују највећи број деце и младих.

Апатинци имају право на будућност и Апатин може да буде град будућности. Али све док проблемима приступамо на исти начин, не можемо да очекујемо другачији исход. Све док власт више брине о клупама које поставља у центар града, него о разлозима због којих су оне пусте, реалност неће бити перспективнија. Да би нам будућност била боља од садашњости, она од нас тражи да људи и дела из прошлости буду замењени и да коначно, сви заједно, кренемо напред.

Савет за образовање, културу и спорт

ОО СНС Апатин